بازار قراضه آهن

یکی از فعالان محترم حوزه قراضه آهن با ذکر امضای محفوظ مطلب زیر در خصوص شرایط بازار قراضه آهن را ارسال نموده‌اند؛

با تشکر از ایشان مطلب ذیل به حضورتان تقدیم میشود :

“سلام.وقت بخیر.
در مبحث قراضه ی خارجی ، علاوه بر مباحث زیست محیطی ، هزینه ی حمل بالای قراضه تا محل کارخانه داخلی ، وجود بروکراسی های پیچیده و غیرقابل تحمل در گمرکات و وجود مواد خطرناک همچون مواد منفجره مخصوصا در بارهای کشورهای همسایه چون عراق و افغانستان ، ریسک پذیری خرید این نوع قراضه را بالا برده است.
متاسفانه شرکت های بزرگ خصولتی در یکسال اخیر با ورود مجدد به بازار داخلی و شرایط خرید ناعادلانه نسبت به ذوب های کم توان همچون القایی ها ، قدرت خرید را از دیگر رقبا گرفته و با اینکار شرایط ملتهب بازار قراضه را پیچیده تر کرده اند.

بعنوان نمونه ، یکی از فولادسازی های مطرح و بزرگ کشور ، بتازگی و با فشار برخی از تامین کنندگان خود ، پرداخت تا نیمی از کرایه حمل تا مقصد را بعهده گرفته است که در مدل خود کم سابقه است.

درست است که برخی دیگر از کارخانه ها قبلا با پرداخت مبالغ تشویقی ثابت همچون کیلویی ۲۰ تا ۱۰۰ تومان بعنوان کمک کرایه بسته به مبدا بارگیری ، بارها را به سمت خود هدایت مینموده اند لیکن این روش جدید باعث شده ، از طرف فروشنده چانه زنی برای کرایه مناسب تر(متعادل تر) بجهت حمل کم رنگ شده و بالاترین کرایه ممکن در بارنامه به لحاظ قانونی ثبت شود.چون نیمی از کرایه از طرف آن شرکت خصولتی (بخوانیم جیب ما) پرداخت میشود.

نگرانی بیشتر بحث عدم اعلام رسمی این شرکت از انجام این عملیات میباشد.
در واقع قیمت های خرید بالا و شرایط فوق بدون اطلاع رسانی در سامانه های رسمی مربوط به این شرکت انجام میپذیرد که نشان از عدم شفافیت در این گونه معاملات به جهت عدم تقبل مسئولیت و نشانگر رقابت خاموش در بازار را دارد.

بنظر میرسد بهتر است شرکت های بزرگ خصولتی با واردات قراضه حتی با قیمت بالاتر ، بستر رقابت را برای شرکت های واقعا خصوصی آزاد گذارد تا دیگر رقبای کوچک ، مجبور به پیروی از مدل های جدید آنها نشده و بازار پیچیده تر از قبل نشود.
امضاء محفوظ”

بازدیدها: 17


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com