بررسی انواع صفحه سنگ

دیسک یا صفحه سنگ به عنوان بخشی از دستگاه فرز برای برش دادن مصالح سخت و ضخیم استفاده می‌شود. این دیسک‌های مسطح و گرد شبیه به DVD هستند که قادر به برش و سمباده کردن چوب، بتن، سنگ و انواع فلزات مانند آلومینیوم و فولاد می‌باشند. این ابزار یک صفحه است که در آن میلیون‌ها دانه میکروسکوپی به یکدیگر پیوند خورده‌اند و هر دانه مانند یک برش‌دهنده یا ابزار سمباده عمل می‌کند. وقتی که این دانه‌ها با سطح مورد نظر در ارتباط باشند، لبه‌های تیز میکروسکوپی آن‌ها می‌تواند سطح را سمباده و برش دهند.

تفاوت صفحه برش سنگ و آهن

تفاوت این دو در اندازه ضخامت صفحات است. صفحه برش نازک‌تر از صفحه سمباده می‌باشد. معمولا صفحات سنگ یا سمباده حداقل ۱٫۴ اینچ ضخامت داشته و توانایی تحمل فشار زیادی را ندارند. دیسک‌های نازک یا صفحه برش آهن بسیار شکننده هستند و به راحتی خرد می‌شوند. به همین دلیل در هنگام کار با آن‌ها باید از محافظ صورت استفاده کرد. از طرف دیگر دیسک‌های ضخیم‌تر ایمنی بیشتری دارند اما در هر دو صورت باید از محافظ برای صورت استفاده شود. همچنین لازم به ذکر است سرعت صفحات ضخیم‌‎‌تر پایین‌تر می‌باشد.
اگر قصد خرید این صفحات را دارید، با مراجعه به قیمت انواع صفحه سنگ برش سایت آهن آنلاین لیستی از صفحات را در سایزها و ضخامت‌های مختلف مشاهده کنید.

صفحه سنگ به دو دسته صفحات برش و صفحات ساب تقسیم می‌شود. صفحات برش برای برش دادن و صفحات ساب برای شکل دادن به متریال‌های فولادی و غیرفولادی به کار می‌روند. از مدل‌هایی که بیشترین استفاده را در صنعت دارند می‌توان به هیوندای و نوا اشاره کرد.

مواد تشکیل‌دهنده صفحه سنگ

مهم‌ترین نکته در انتخاب صفحه‌های سنگ برش و ساب نوع متریال پایه‌ای است که قصد داریم آن را برش و یا ساب نماییم. مواد تشکیل‌دهنده صفحه‌های سنگ برش و ساب بسته به نوع کارکرد آن‌ها به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که پرکاربردترین آن‌ها اکسید آلومینیوم با دانه‌بندی ریز و درشت، چسب و رزین و دانه‌های ساینده می‌باشند که از اکسید آلومینیوم برای سایش یا برای برش و از چسب رزین برای نگهداری دانه‌های اکسید آلومینیوم استفاده می‌شود .
نمونه‌ای از یک بلوک کوچک اکسید آلومینیومی به شکل زیر می‌باشد که نسبت به زمینه کاری که در صنعت دارند، پس از خرد شدن در دانه‌های ریز و درشت دسته‌بندی شده و در ترکیب صفحات قرار می‌گیرند.

 

نمونه بلوک کوچک اکسید آلومینیومی

نمونه بلوک کوچک اکسید آلومینیومی

در مواقعی که نیاز به سایش و یا برش متریال‌های آلیاژی و یا رنگی است از صفحاتی استفاده می‌شود که در ترکیب آن‌ها کاربید سیلیکون به کار رفته است. کاربید سیلیکون بسته به نوع دانه‌بندی که دارد بسیار سخت‌تر و مقاوم‌تر نسبت به سایش از متریال‌های دیگر می‌باشد .
متریال‌های آلیاژی که با کاربید سیلیکون برش و یا ساب داده می‌شوند به شرح زیر است:

 • انواع چدن‌ها
 • برنزها
 • برنج‌ها
 • آلومینیوم‌ها
 • سنگ‌ها
 • و حتی لاستیک‌ها

 

کاربید سیلیکون

نمونه‌ای از کاربید سیلیکون

 

در بعضی از موارد نسبت به متریال‌های سخت موجود در صنعت نوع دیگری از متریال وجود دارد که نیاز به صفحات بسیار خاص می‌باشد تا بتوان آن‌ها را برشکاری و یا ساب کرد .
این نوع متریال‌ها عبارت‌اند از فولادهای آلیاژی بسیار سخت و عملیات حرارتی شده که سختی بسیار بالایی دارند. برای سنگ‌کاری و براده‌برداری این نوع متریال‌ها، از صفحاتی استفاده می‌شود که ترکیب سرامیک اکسید آلومینیوم در آن‌ها به کار رفته است.

 

فولادهای آلیاژی بسیار سخت

سرامیک اکسید آلومینیوم و اکسید آلومینیوم سفید

انواع صفحه سنگ

صفحه‌های سنگ به صورت کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • صفحات برش
 • صفحات ساب

 

صفحه برش آهن

صفحات برش برای برش دادن متریال‌های فولادی و شکل دادن به آن‌ها استفاده می‌شوند؛ از همین‌رو به آن‌ها صفحه برش آهن نیز می‌گویند.
اکثر صفحات برش آهن در قطر ۱۸۰ میلی‌متر و ضخامت ۱٫۸ میلی‌متر می‌باشند.
اکثر صفحات برش سنگ در قطر ۲۳۰ میلی‌متر و ضخامت شش میلی‌متر می‌باشند.
اکثر صفحات مینی برش آهن در قطر ۱۱۵ میلی‌متر و ضخامت یک میلی‌متر می‌باشند.

 

صفحه سنگ ساب

ساب در تعریف عامیانه یعنی سایش دادن و تغییر شکل ظاهری برای متریال‌های مختلف! صفحه‌های ساب به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • صفحه‌های ساب دستی
 • صفحه‌های ساب ماشینی

 

صفحات ساب دستی

صفحات ساب آهنگری برای برش‌دادن متریال‌های مختلف فولادی و غیرفولادی به کار می‌روند. اکثر صفحات ساب آهن در قطر ۱۸۰ میلی‌متر و ضخامت سه میلی‌متر می‌باشند.
اکثر صفحات مینی ساب آهن در قطر ۱۱۵ میلی متر و ضخامت شش میلی‌متر می‌باشند.

 

صفحه ساب آهنگری

صفحه ساب آهنگری

صفحه‌های ساب ماشینی

صفحات ساب ماشینی نسبت به صفحات آهنگری دارای ضخامت قطورتری هستند و اکثرا برای تیزکاری ابزار‌های ماشینکاری، قیچی‌های برش صنعتی و شکل دادن قطعات استفاده می‌شوند.

 

کاربرد صفحه سنگ

در این بخش به معرفی نمونه‌ای از صفحات سنگ در دو دسته‌بندی برش و ساب می‌پردازیم.

 

صفحه الماس

نوعی از صفحات سنگ به شمار می‌آیند که در دسته‌بندی صفحات برشی قرار می‌گیرند که هم به صورت دستی و هم به صورت ماشینی در بازار موجودند و می‌توان با آن هم قطعات فلزی و هم غیرفلزی را برش داد؛ کاربرد اصلی آن بیش از برش فلزات، برش سنگ‌های گرانیتی است. صفحات برشی الماس به دلیل مقاومت به سایش بالا و به‌صرفه‌بودن مصارف زیادی دارند.

 

صفحه الماس

           صفحه الماس

فرچه سیمی

فرچه‌های سیمی را می‌توان به جهت ظاهر دیسکی و کاربرد ساییدنی آن در دسته صفحات ساب قرار داد. همان‌طور که از نام فرچه‌های سیمی مشخص است، این فرچه‌ها از سیم‌هایی خشک با قطر پایین با متریال‌های مختلف، که اکثرا از استیل و یا فولادهای آلیاژی کم‌کربن می‌باشند تشکیل شده و برای پاک‌سازی آخال‌های جوشکاری، اسیدها، چربی‌ها و پلیسه‌های موجود بر روی قطعات استفاده می‌شوند.

 

مدل‌هایی از صفحات برشی و ساب که در صنعت بیشترین مصرف را دارند عبارتند از:

 • صفحه سنگ سه ستاره ریز و درشت یوگوسلاو

 

صفحه سنگ سه ستاره

صفحه سنگ سه ستاره

 • تیرولیت (Tyrolit)
تیرولیت

تیرولیت

 • هیوندای (HYUNDAI)

 

هیوندای

هیوندای

 • نوا (NOVA)

 

نوا

نوا

 • رونیکس (Ronix)
رونیکس

رونیکس

 

 • اکتیو (active)

 

اکتیو

اکتیو

 

 • دیوالت (DEWALT)

                           

هیلتی

دیوالت

 •  کلینگ اسپور (Kling spor)
 • هیلتی (HILTI)

 

منبع : آهن آنلاین

بازدیدها: 34


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com