سبقت صادرات از فروش داخلی در فولاد خوزستان

سبقت صادرات از فروش داخلی در فولاد خوزستان

گروه بنگاه‌ها – آزاده حسینی : فروش صادراتی شرکت فولاد خوزستان در ۱۰ ماه منتهی به پایان آبان به ۹۸۳ هزار و ۲۸۴تن رسید، این درحالی است که در مدت ذکر شده فروش داخلی این شرکت به ۷۶۰ هزار و ۸۱۶ تن بالغ شد.

درحالی فروش صادراتی این شرکت از فروش داخلی پیشی گرفته که قیمت پایه شمش طی مدت مذکور از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت کنترل شده و در بیشتر مواقع قیمت فروش داخلی نسبت به قیمت‌های جهانی پایین‌تر بود. بنابراین صادرات برای فولاد خوزستان و سایر شرکت‌های فولادی جذابیت بیشتری داشت البته تولیدکنندگان در صورت رعایت میزان عرضه در بورس‌کالا که وزارت صنعت برای آنها درنظر گرفته مجاز به صادرات می‌شوند.

به گزارش «دنیای‌اقتصاد» قیمت فروش صادراتی بیلت و بلوم فولاد خوزستان در ۸ ماه منتهی به پایان آبان معادل ۴۰ میلیون و ۶۴۴ هزار و ۴۴۳ ریال در هر تن بوده این در حالی است که فروش داخلی این محصول در مدت یاد شده برای هر تن با نرخ ۳۷ میلیون و۴۸ هزار و ۲۵۰ ریال صورت گرفته است.

که به این ترتیب نرخ فروش داخلی نسبت به صادراتی تنی ۳ میلیون و ۵۹۶هزار و ۱۹۳ ریال پایین‌تر است.فروش بیلت و بلوم فخوز در مدت مشابه سال گذشته ۵۴۵هزار و ۵۵۴ تن و میزان صادرات نیز ۹۱۰ هزار و ۳۱ تن بود. که در مقایسه با سال‌جاری در هر دو بخش فروش داخلی و صادراتی با رشد همراه بوده و حاکی از این است که تحریم‌ها نتوانسته بر روند تولید و فروش این شرکت تاثیر چندانی داشته باشد.

فولاد خوزستان در ۸ ماه ابتدای امسال همچنین ۸۲۰ هزار و ۶۶۰ تن اسلب تولید کرده که از این مقدار ۵۲۳ هزار و ۷۷۳ تن فروش داخلی داشته و میزان فروش صادراتی اسلب نیز ۲۸۲ هزار و ۸۷۴ تن بوده است. این شرکت همچنین در مدت مذکور ۱۷۵هزار و ۴۴۱ تن گندله تولید کرده که ارزش ریالی این میزان گندله برای هر تن ۹ میلیون و ۸۲ هزار و ۲۵۶ ریال بود.

شمش فولاد خوزستان

قیمت پایه شمش فولاد خوزستان در بورس‌کالا پس از طی یک دوره سینوسی از مهر تاکنون ۳۱ هزار و ۷۷ ریال ثابت بوده که در رقابت روز چهارشنبه ۲۰ آذر ماه در بالاترین نرخ ۴۱ هزار و ۸۹۹ ریال ثبت شد این در حالی است که قیمت شمش منطقه CIS در هفته گذشته بین ۴۱۰ الی ۴۱۵ دلار در هر تن به‌صورت CFR بوده است.

پیش‌تر علی محمدی مدیر عامل این شرکت اعلام کرده بود که اگر در بورس‌کالا سرکوب قیمتی بر نرخ شمش فولاد اعمال نشود و قیمت آن براساس عرضه و تقاضای واقعی کشف شود، صرفه اقتصادی زنجیره فولاد برای عرضه سنگ‌آهن به بازار داخلی ایجاد می‌شود، چراکه نرخ سنگ‌آهن براساس تابعی از قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس‌کالا تعیین می‌شود، بنابراین در کنار وضع عوارض لازم است دولت قیمت شمش در بورس‌کالا را نیز واقعی کند تا گرایش به صادرات سنگ‌آهن کاهش یابد.

منبع : دنیای اقتصاد

بازدیدها: 19


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com