فرآیند ساخت تولید فولاد

فرآیند ساخت تولید فولاد

فرآیند ساخت تولید فولاد :

1- مراحل نورد

مبنای فرایند تولید کارخانه، تغییر شکل فولاد به روش گرم نوردیدن می باشد و بر این اساس مواد اولیه که شامل شمش های فولادی با ابعاد 100×100 mm تا 150×150 mm می باشند ابتدا در کوره پیشگرم به دمای مناسب (حدود 1200 درجه سانتیگراد) رسیده و سپس طی سه مرحله مقدماتی میانی و نهایی نورد می گردند. این مراحل می توانند با توجه به نوع محصول از 15 مرحله تا 17 مرحله انجام شوند.

 

2- بستر خنک کن

پس از خروج محصول از آخرین قفسه نورد و بریدن آنها به طول های متناسب با طول بستر خنک کن، توسط قیچی گرم بر پروانه ای، محصول به سمت بستر خنک کن هدایت می شود.

در آنجا محصول جهت انجام عملیات بعدی به صورت گامی شکل توسط چنگک های مخصوصی به سمت دیگر بستر خنک کن انتقال می یابد که در همان زمان دمای خود را در اثر تبادل حرارتی با هوا از دست داده و خنک می شود.

استفاده از این چنگک ها برای انتقال مواد بر روی بستر خنک کن، به صاف ماندن محصول در زمان خنک شدن کمک کرده و در نتیجه باعث سهولت عملیات آماده سازی جهت مصرف کننده این محصولات می شود.

 

3- عملیات پرداخت و برش

عملیات پرداخت توسط دستگاه صاف کن انجام می پذیرد با توجه به اینکه محصولات غیر میلگرد در حین فرایند سرد شدن بر روی بستر خنک کن دچار انحنای طولی می شوند لازم است توسط این دستگاه صاف شده و در محدوده تلورانس قرار گیرند.

این دستگاه شامل پنج ردیف غلطک دوتائی است که کلیه تنظیمات آن توسط شیرهای هیدرولیکی تناسبی (proportional valve) با دقت بسیار بالا صورت می گیرد.

 

4- بسته بندی و توزین

یکی از قابلیت های منحصربه فرد کارخانه نورد گرم  فولاد  چیدمان و بسته بندی و توزین محصولات تولیدی بطور اتوماتیک می باشد. این عمل در ناحیه ای به نام استاکر انجام می شود.

با توجه به این ویژگی قابلیت ارائه بسته های تولیدی بر طبق اوزان درخواستی مشتری میسر بوده و این امر باعث سهولت در شیوه جابجایی، حمل و نقل و انبار کردن محصول می شود.

 

5- سیستم مونیتورینگ

از دیگر قابلیتهای این کارخانه مجهز بودن آن به Automation level II می باشد. تمامی مراحل تولید توسط سیستم مونیتورینگ که در 4 مرکز کنترل قرار داده شده اند کنترل می شود. این سیستم باعث افزایش کیفیت و سهولت تولید و تنزل ضایعات می شود.

بازدیدها: 52


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com