قیمت مصنوعات فولادی کاهش یافت

آغاز تخلیه حباب از بازار فولاد

دنیای اقتصاد- محمدحسین بابالو : بهای مصنوعات فولادی در بازار آزاد بعد از رشد قیمت‌های هفته گذشته؛ وارد یک فاز نزولی شد آن هم با شتاب زیاد تا جایی که بخش مهمی از رشد قیمت‌های هیجانی خود را از دست داد و در روز گذشته ثباتی شکننده را به‌دست آورد.

این رفتار قیمتی یعنی کاهش نرخ در گزارش قبلی مورد بررسی قرار گرفته بود ولی شتاب افت قیمت‌ها، مخصوصا در اواسط هفته شدیدتر از حد انتظار بود و نشان می‌دهد که پتانسیل‌های خرید در بازار داخلی قدرت‌نمایی چندانی نداشته است.

این سیگنال می‌تواند شواهدی از تغییر ذهنیت معامله‌گران را به همراه داشته باشد و جذابیت خرید را به هیجان فروش بدل ساخته است.

در گزارش‌های پیشین بارها از نوسانات پیش‌بینی‌نشده قیمت‌ها در بازار فولاد سخن گفتیم که همین تفاوت نرخ در دو هفته اخیر می‌تواند تاییدی بر این تغییرات غیرمنتظره باشد.

بازار فولاد در مقایسه با سایر بازارهای کالایی از سرعت نوسان نرخ بالاتری برخوردار است و همین سیگنال هم به سودآوری برخی از معامله‌گران و هم به زیان‌های جدی منجر خواهد شد، آن‌هم در شرایطی که حجم معاملات در بازار فولاد بالاست و ارزش ریالی بالایی دارد بنابراین مخاطرات قیمتی بالاتری را به همراه خواهد داشت.

قیمت میلگرد در بازار داخلی

اواخر هفته گذشته قیمت میلگرد در بازار داخلی در بالاترین رقم خود در هفته‌های اخیر قرار داشت و از آن زمان تاکنون شاهد افت قیمت‌ها هستیم تا جایی که بهای هر کیلوگرم میلگرد نیشابور (فولادخراسان) به نزدیکی ۵ هزار تومان در هر کیلوگرم کاهش داشت که از افت جدی قیمت‌ها حکایت دارد.

این بازی قیمتی البته به اواخر راه خود نزدیک شده است و بعد از این افت نرخ می‌توان گفت که بازار با تخلیه هیجان فروش روبه‌رو شده و منطقی‌تر رفتار خواهد کرد.

همین‌که بازار باز هم قیمت‌هایی نزدیک به ۵ هزار تومان را برای هر کیلوگرم میلگرد مشاهده کرده به معنی رسیدن به یک سطح روانی قیمتی است و می‌تواند قیمت ۵ هزار تومانی در هر کیلوگرم میلگرد را رقمی باورپذیر تلقی کند بنابراین احتمال نوسان محدود در نزدیکی همین نرخ وجود دارد.

در گذشته بازار فولاد به سختی توانست قیمت ۵ هزار تومانی را به‌دست آورد و به سادگی هم این نرخ را از دست نداد و این بار باز همین بازی آغاز شده است.

با رسیدن بازار میلگرد به متوسط قیمت‌های ۵ هزار تومانی در هر کیلوگرم باز هم آرامشی نسبی در بازار فولاد حکمفرما شده و البته جرقه‌های پراکنده از رشد قیمت آزاد ارز نیز به کمک بازار فولاد آمده است.

بهای شمش فولاد

در بورس‌کالا نیز بهای شمش در تناسب بالایی با نوسان قیمت میلگرد در بازار آزاد حرکت می‌کند.

بعد از اوج بهای شمش در هفته گذشته، باز هم شمش فولاد یک روند نزولی قیمتی در بورس‌کالا را آغاز کرده است که می‌تواند به‌عنوان اثرات متقابل بورس و بازار بر یکدیگر تلقی شود.

این درحالی است که عرضه‌های مصنوعات فولادی یا شمش در بورس‌کالا به نسبت بالاست و همین داده می‌تواند نگرانی از ضعف عرضه‌ها را محدود سازد.

از سوی دیگر شاهد هستیم که عرضه‌های گسترده مصنوعات فولادی با محوریت میلگرد در بورس‌کالا با توجه مثبت خریداران همراه نشده که نشان می‌دهد حتی تقاضای سفته‌بازی چندانی هم زیر پوست بازار وجود ندارد تا بتوان از این مسیر رشد قیمت‌های جدیدی را پیش‌بینی کرد.

بازار آرامش فعلی را به سختی به‌دست آورده است و به قیمت نوسان نرخ‌های جدی ایجاد شده که در این رفت و برگشت قیمت‌ها، بخشی از موجودی انبارها نیز تخلیه و به بازارهای مختلف گسیل شده یا توسط خریداران نهایی به سمت مصرف در پروژه‌های مختلف حرکت کرده است.

نوسان قیمت‌ها

این نکته البته با احتساب تغییر در موجودی انبارها مطرح شده و به احتمال قوی از سمت تمامی فعالان بازار مورد تایید نخواهد بود ولی نوسان قیمت‌ها این احتمال را رد نمی‌کنند.

البته ثبات نسبی قیمت‌ها در سطوحی نزدیک به ۵ هزار تومان در شرایط فعلی برای بازار فولاد می‌تواند یک داده مثبت و مطلوب باشد تا از یکسو آرامش از دست رفته قبلی را بازیابی کرده و از سوی دیگر نگرانی از کاهش بیشتر قیمت‌ها را محدود سازد.

همچنین بازار همه‌ساله احتمال رشد قیمت‌ها در روزهای پایانی سال را به‌دلیل افزایش تقاضا در نظر می‌گیرد و این آرامش نرخ می‌تواند فضای بهتری را برای رشد نرخ در اسفندماه به همراه داشته باشد.

البته این بازار به هیچ عنوان بدون داده‌های جانبی نخواهد بود و نوسان قیمت دلار یا رشد بهای شمش در بورس‌کالا می‌تواند جریان عمومی قیمت‌ها را تغییر دهد که چنین احتمالی هم غیرممکن نیست.

در هر حال بعد از نوسان جدی قیمت‌ها در روزهای اخیر؛ سکوت قیمتی فعلی به معنی کاهش محسوس حجم خرید و فروش خواهد بود، گویی رکود باز هم به بازار فولاد بازگشته است. این وضعیت موجب شده تا …

منبع : دنیای اقتصاد

بازدیدها: 26


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com