مشکلات صنعت فولاد وجود تقاضاهای سوداگرانه است

مشکلات صنعت فولاد وجود تقاضاهای سوداگرانه است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، جعفر سرقینی شب گذشته (دوشنبه 30 دی) در برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره ایجاد بازار سیاه فولاد در کشور به ارائه توضیحاتی پرداخت و در ابتدای سخنان خود با تاکید بر اینکه سامانه بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت بدون نقص نیست و بحث بازار آزاد همیشه وجود داشته و دارد، گفت:

تا آذر ماه امسال هیچ وقت تفاوت بازار آزاد و بورس کالا بیش از 6 درصد نبود اما در هفته اخیر این نرخ با 30 درصد تفاوت در بازار آزاد عرضه می شود به نظر من این تفاوت قیمت را می توان التهاب مقطعی و زود گذر بر شمرد.

معاون امور و صنایع وزارت صمت درباره مشکلات موجود در صنعت فولاد کشور با اشاره به اینکه مشکل ما در صنعت فولاد، تولید نیست بلکه وجود تقاضاهای سوداگرانه است، گفت: اگر سه هفته کنترل ها و بررسی بر روی بازار را ادامه دهیم این مشکل حل می شود.

وی با بیان اینکه 60 درصد ورق فولادی گرم را در بورس و 40 درصد آن را به صورت مچینگ عرضه می شود، ادامه داد:

در گذشته 2 عرضه در بورس وجود داشت و توافق شد این تعداد به چهار عرضه در بورس برسد بنابراین فولاد مبارکه هر هفته محصولاتش را در بورس عرضه می کند.

سرقینی با بیان این موضوع که قیمت یک مقطع نباید ملاک عمل قرار گیرد، ادامه داد: بلکه قیمت مقاطع مختلف را باید باهم بسنجیم تا میانگین قیمتی به دست بیاید و مشکلات قیمتی حل می شود.

معاون امور و صنایع وزارت صمت به این نکته نیز اشاره داشت که صنایع کوچک و متوسط می توانند از طریق سامانه «بهین یاب» مواد اولیه از جمله ورق های فولادی را تأمین کنند

چرا که تقاضا برای خرد، کلان و متوسط هیچ تفاوتی ندارد. سامانه «بهین یاب» سال ها در حال فعالیت است و صنایع کوچک و متوسط در این سامانه نام نویسی کنند

بازدیدها: 11


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com