میلگرد چه کاربرد هایی دارد؟

کاربرد میلگرد

کاربرد میلگرد در ساخمان سازی به اندازه‌ای مهم و گسترده است که به جرأت می‌توان گفت در چند دهه گذشته  میلگرد عضو جدا نشدنی صنعت ساختمان سازی بوده و هنوز رقیب جدی برای این پروفیل وجود ندارد. بدون استفاده این مقطع فولادی شاید فکر کردن به ساخت آسمان خراش‌ها یک رویا به حساب می‌آمد.

عمده کاربرد میلگرد را شاید بتوان در صنعت ساختمان سازی دانست. حجم استفاده از این پروفیل به اندازه‌ای بالا است که قیمت میلگرد یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت مسکن است.  انواع مختلف این مقطع فلزی، هر کدام کاربرد خاص خود را دارند که قصد داریم در ادامه به این موضوع بپردازیم.

 

شاید بتوان اساسی‌ترین کاربرد میلگرد را در ساخت آرماتور برای ساختمان داتست.

 

کاربرد میلگرد در صنایع مختلف

میلگرد آجدار بدون شک پر کاربردترین نوع میلگرد است. این مقطع فولادی که خود سایزهای مختلفی دارد، بخش زیادی از وظیفه تحمل و انتقال فشار را بر عهده دارد. میلگرد‌ها بر خلاف باور عمومی فقط در ستون‌ها استفاده نمی‌شوند و از پایین‌ترین نقطه ساختمان در فوندانسیون تا بالاترین نقطه در ستون‌ها برای شکل دادن ساختمان مشارکت دارند. مهمترین کاربرد میلگرد آجدار را می‌توان در تولید بتن مصلح (بتن آرمه) دانست. مقاومت کششی بتن برخلاف مقاومت فشاری آن بسیار پایین است به همین دلیل باید با استفاده از مصالح دیگر این ضعف را برطرف کرد. مصالح بسیاری توان بهبود مقاومت کششی بتن را دارند اما یکسان بودن ضریب انبساط دمایی بتن و فولاد، از تنش‌های درونی بتن آرمه در شرایط دمایی مختلف جلوگیری می‌کند و میلگرد را به بهترین گزینه برای مصلح کردن بتن تبدیل کرده و از تخریب کوتاه مدت آن جلوگیری می‌کند.

میلگرد کلافی در صنعت و ساختمان سازی استفاده گسترده‌ای دارد. این نوع میلگرد علاوه بر ساخت خرپا و تیرچه در ساختمان، در صنعت در ساخت سیم خاردار، سیم بکسل، توری، میخ و پیچ و مصالحی اینچنین با قطر کم استفاده گسترده دارد. صنایع فنر سازی نیز یکی دیگر از صنایع پرکاربرد برای میلگرد کلافی به حساب می‌آیند. از میلگرد کلافی در تولید فولاد‌های تبدیلی نیز استفاده می‌شود و مفتول‌های خوش تراش از این نوع مصالح تولید می‌شوند.

برای مشاهده نوسانات قیمت میلگرد در روز‌های اخیز می‌توانید به صفحه نمودار قیمت میلگرد مراجعه کنید.

قوانین و آیین نامه‌های ساختمان سازی کاربرد میلگرد‌های ساده را بسیار محدود کرده‌اند. طبق قوانین ساختمان سازی از این نوع میلگرد تنها می‌توان به عنوان دورپیچ در اعضای سازه‌ای بتن آرمه استفاده کرد و استفاده در موارد دیگر خلاف قانون محسوب می‌شود. یکی از این تخلفات که بسیار هم رایج است، به کار بردن میلگرد بدون عاج به عنوان میلگرد حرارتی در سقف است. بسیاری اعتقاد دارند میلگردهای حرارتی نقش سازه‌ای ندارند و به همین دلیل مرتکب این تخلف می‌شوند که البته از نظر طراحی و اجرایی نیز اشتباه به حساب می‌آید.

بازدیدها: 91


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com