میل گرد چیست ؟

میلگرد | قیمت میلگرد | قیمت روز میلگرد | میل گرد

میل گرد ، به فولادی که در سازه های بتنی برای تقویت و مقاومت کششی به کار می رود گفته می شود

میلگردها امروزه در اکثر قسمت های ساختمان استفاده می شوند.در ساختمان ها و سازه ها از بتن برای استحکام و قوی کردن ساختمان استفاده می شود که مقاومت بالایی دارد و برای تخریب آن به نیروی بسیار زیادی نیاز است

اما بتن یک نقطه ضعف دارد آن هم مقاومت در برابر نیروی کششی است که این مشکل به لطف میلگرد ها رفع شده است

میلگردها پا به میدان گذاشتند تا در افزایش مقاومت بتن ها در برابر زلزله و غیره کمک کنند

در قرن 18 میلادی جوزف لوئس به این مساله پی برد که با افزودن میلگرد به بتن می تواند مقاومت آن را برابر نیروهای کششی افزایش دهد.رفته رفته استفاده از میلگردها رواج پیدا کرد و شرکتهای ساختمانی نیز از این محصول در سازه های خود استفاده کردند

میلگردهای موجود در بازار به سه دسته ساده، آجدار و آجدار پیچیده یا همان کلاف تقسیم می شوند که از نظر نوع به 6 دسته مشترک تقسیم شده که شامل اروپایی ، فولاد کربن ، اپوکسی ، گالوانیزه ، فایبرگلاس و میلگرد ضد زنگ می باشد که هر کدام از این ها نقاط قوت و ضعف خود را دارند.

روش های تولید میل گرد :

تولید چنین محصولاتی از شمش فولادی می باشد.در ابتدا شمش ها وارد کوره شده و در دمای 1100 درجه سانتی گراد حرارت داده می شود به صورتی که شمش سرخ می شود و از میان غلتک ها عبور می کند و با هر بار عبور باعث کاهش سطح عرضی و طویل تر شدن میله می شود و در آخرین سری حرکت غلتک ها کنده کاری انجام شده تا آج های میلگرد بر روی آن ایجاد شود

در مرحله بعد میلگرد ها به صورت استاندارد بریده می شوند و پس از خنک شدن در بسته های حدود 5 تنی بسته بندی شده و برچسب شناسایی بر روی آن زده می شود

 

در ادامه به معرفی انواع میلگرد ها می پردازیم :

میلگردهای اروپایی : این محصول از منگنز ساخته شده است و کار با آن نیز ساده است با این تفاوت که این میلگردها در مناطق زلزله خیز مناسب نمی باشد.

میلگردهای فولاد کربن : میلگرد فولاد کربن که نام دیگر آن میل گرد سیاه می باشد متداول ترین نوع این محصول می باشد . اما نقطه ضعف این میلگردها زنگ زدگی و مقاومت پایین آن در برابر رطوبت می باشد و برای مناطقی که رطوبت زیادی دارند مناسب نمی باشد.

میلگردهای اوپوکسی: میلگرد اوپوکسی همان فولاد کربن است که با لایه اوپوکسی پوشانده شده است که در مقابل زنگ زدگی به نسبت فولاد کربن 70 تا 1700 برابر بیشتر مقاوم شده است.

میلگردهای گالوانیزه : این میلگردها 40 برابر نسبت به میلگرد فولاد کربن مقاوم تر است و پوشش آن گالوانیزه است و در مقابل آسیب های فیزیکی از مقاومت بالایی برخوردار می باشد و نسبت به میلگردهای اوپپکسی با ارزش تر است و قیمت بالاتری نیز دارد.

میلگردهای فایبرگلاس (GFRP) : میلگردی شبیه به فیبر کربن است که در هنگام استفاده هرگز نباید خم بشود و یک میلگرد مناسب برای تقویت بتن می باشد که در مقابل زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد و سبک تر می باشد و قیمت آن هم نسبت به اوپوکسی بالا تر است .

میل گردهای ضد زنگ : این میلگردها بهترین تقویت کننده بتن در بین میل گرد ها می باشد و از قیمت بالاتری نیز برخوردار است که در اکثر پروژه ها استفاده می شوند و 1500 برابر نسبت به میلگردهای سیاه مقاومت دارد.

با خدمات جهان آهن آشنا شوید.

بازدیدها: 48


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com