ورق رنگی چیست؟

ورق رنگی ورق هایی با پایه گالوانیزه هستند که بوسیله روش های ویژه ای در صنعت رنگ آمیزی می شوند به این صورت که ورق را به صورت کوره ای رنگ آمیزی می کنند . قسمت روی ورق در دو مرحله به ضخامت 20 الی 25 میکرون و قسمت پشت ورق در یک مرحله به ضخامت 7الی 15 میکرون با رنگ پوشش داده می شود ، پوشش رنگ از زیبایی خاص برخوردار است و افزون بر این مقاومت ورق را در برابر خوردگی ، زنگ زدگی و پوسیدگی افزایش می دهد . لازم به ذکر است که این ورق به خوبی شکل می پذیرد .

فرآیند تولید ورق رنگی

فرآیند تولید ورقهای رنگی به صورت است که ابتدا کلاف های گالوانیزه تولید شده در بخش تولید ورق گالوانیزه وارد بخش آماده سازی ورق شده و در این قسمت سطح ورقه ها را پولیش می کشند ؛ این کار به از بین رفتن چربی ها و یا ناخالصی ها از سطح فلز کمک می کند پس از اینکه سطح ورقه ها را به خوبی  در این بخش چربی زدایی نمودند ، توسط غلتک های مخصوص، برس کاری انجام می گیرد، برس موجب می شود که سطح صاف و یکنواخت شود و پروسه رنگ آمیزی با کیفیت بالا انجام پذیرد. در ادامه سطح ورق  را با آب شستشو می دهند و با هوادهی خشک می کنند.

در نهایت ، برای بهبود مقاومت خوردگی ورق و افزایش چسبندگی رنگ به سطح ورقه ها ، مواد شیمیایی روی سطح پاشیده می شوند و در دمای مناسب خشک می گردد. پس از خشک شدن ورق آماده ورود به مرحله رنگ آمیزی می باشد. در مرحله رنگ آمیزی نخست با یک نوع رنگ پایه پرایمر روی سطح بالایی و پایینی ورق را می پوشاند و مجددا وارد کوره پخت می شود. پس از سرد شده ورق ها، رنگ نهایی از جنس های متفاوتی مثل پلی استر، اپوکسی، پلی وینیل کلراید و یا پلی اورتان، به وسیله غلتک روی سطح ورق قرار می گیرد و باز هم  به مرحله پخت رنگ وارد می شود.

ورق رنگی

مشخصات ظاهری ورق رنگی

ورق های رنگی در ضخامت های نازک تولید می گردند.

همان گونه که اشاره شد، پوشش رنگ در بخش بالایی ورق های رنگی 20 تا 25 میکرون و در قسمت پایینی نزدیک به 7 تا 15 میکرون ضخامت دارد.

ورق تولیدی از0/20 تا0/70 میلی متر ضخامت دارد.با توجه به این که ورق گالوانیزه رنگی به صورت رول فرم تولید می گردد و این رول ها به شکل استاندارد دارای دو عرض 100 سانتی متر و 125 سانتی متر می باشند.

به همین خاطر است لازم است که ابعاد را با توجه به این مشخصات درخواست نمود.

تنوع رنگ این ورق ها بسیار زیاد است و در بیش از 15 رنگ متنوع به بازار عرضه می شود.

ورق رنگی

کاربردهای ورق رنگی

ورق رنگی در صنایع ساختمانی برای مصارفی

مانند

سقف و بدنه انبارها و کارگاهها ، سقف کاذب ، نمای داخلی و خارجی ساختمانها ، در بخش صنایع فلزی برای مصارفی همچون کابینت ، تجهیزات اداری ، پارتیشن ، بدنه کامپیوتر، و در صنایع حمل ونقل برای  ساخت کانتینر ، سردخانه ها و کاروانهای ثابت و متحرک کاربرد دارد .

همچنین از ورق رنگی برای ساخت بدنه خارجی یخچال ، آبگرمکن ، اجاق گاز ، ماشین لباس شویی و وسایلی از این دست استفاده می کنند.

کاربرد ورق رنگی در صنایع تولید لوازم خانگی مانند در یخچال و فریزر استفاده می شود.

از عمده مصرف ورق رنگی می توان به صنایع ساختمانی

مانند سقف کاذب،سقف و بدنه ی انبارها و کارگاه ها،صنایع فلز مانند کابینت و بدنه ی کامپیوتر،در لوازم خانگی

مانند آبگرمکن و اجاق گار و همچنین در صنعت حمل و نقل مانند ساخت کانتینر و سردخانه ها اشاره کرد.

بازدیدها: 64


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com