وزیر صنعت: زنجیره فولاد در کشور متوازن می‌شود

وزیر صنعت معدن و تجارت :

با اشاره به اینکه تولید زنجیره فولاد بعد از انقلاب بیش از صد برابر شده، گفت: زنجیره تولید محصولات فولادی در برخی نقاط متوازن نبوده است؛ به همین خاطر دو سال است که بر متوازن کردن این زنجیره تأکید داریم.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا رضا رحمانی امروز پنج‌شنبه (28 آذرماه) در مراسم بهره برداری از پروژه تولید تختال جهت لوله‌های انتقال نفت و گاز در محیط ترش در فولاد مبارکه برای اولین بار در کشور با اشاره به برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال رونق تولید، اظهارک رد: نهضت ساخت داخل یکی از برنامه‌های جدی ماست که باید محقق شود و در این زمینه 10 میلیارد دلار برای ساخت داخل تعیین کرده‌ایم که باید محقق شود و از این میزان 2میلیارد و 400 هزار دلار در حوزه معدن و صنایع معدنی است.

وی بهره برداری از پروژه‌های فولاد مبارکه را فتح عملیات در جبهه اقتصادی دانست و با اشاره به جلوگیری از واردات و خروج ۲۵۰ میلیون یورو ارز در سال از کشور و کاهش وابستگی، با بهره برداری از این پروژه، گفت: در راستای نهضت ساخت داخل باید هر محصولی که می‌توانیم داخل کشور تولید کنیم و این یک تکلیف است.

وزیر صنعت با بیان اینکه فرآیندهای تولید و توسعه و برنامه‌های فولاد مبارکه باید ویژگی خاصی داشته باشد، افزود: زنجیره ارزش فلزات اساسی جزو برنامه ما است که باید تکمیل شود، درحالی‌که این موضوع یکی از نقطه ضعف‌های ما در گذشته نبود.

رحمانی با یادآوری اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی 2 میلیون و 300 هزار تن ظرفیت تولید در زنجیره فولاد بوده است، گفت: هم اکنون این ظرفیت 230 تن را رد کرده و به بیش از صد برابر شده است.

فولاد مبارکه

وی ادامه داد: با این وجود این زنجیره تولید محصولات فولادی در برخی جاها متوازن نبوده است و به همین خاطر دو سال است که بر متوازن کردن این زنجیره تأکید داریم.
رحمانی با اشاره به اقداماتی که در این راستا صورت گرفته، گفت: ضمن اینکه در تولید محصولات فولادی کمیت داشته‌ایم، زنجیره تولید این محصولات نسبتاً متوازن هم شده که البته باید تکمیل شود.

وی در ادامه با بیان اینکه فولاد مبارکه یک شرکت معمولی نیست، اظهار کرد: فولاد مبارکه یک شرکت جهانی است و توانمندی‌هایی دارد که در سطح دنیا روی آن حساب می‌کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از فولاد مبارکه خواست که در تولید فولاد خام سرمایه گذاری نکند و افزود: شرکت‌های دیگر هم می‌توانند این کار را بکنند، اما فولاد مبارکه باید بر روی تولید محصولاتی کار کند که کشور نیاز دارد مثل صنعت خودرو، صنایع خانگی و صنایع حساسی که کشور نیاز دارد.
وی با اشاره به بازدید از حدود هشت واحد تولیدی در استان اصفهان، گفت: دو تا سه واحد از این واحدها گلایه دسترسی به مواد اولیه داشتند.
رحمانی با بیان اینکه انتظار داریم فولاد مبارکه در تنظیم بازار به دولت کمک کند، افزود: تولیدکننده داخلی نباید احساس کند به او ظلم می شود، به همین خاطر از فولاد مبارکه می‌خواهیم از صنایع کوچک حمایت کند، ضمن اینکه از اقدامات این شرکت و زحمات کارگران فولاد مبارکه قدردانی می‌کنیم.

بازدیدها: 18


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com