پیش بینی قیمت آهن آلات در سال 99

آهن آلات

پیش‌ بینی قیمت آهن‌ و میلگرد در سال ۹۹

پیش‌بینی قیمت آهن امری مهم و پرتقاضا برای فعالان حوزه فولاد و کسب‌وکارهایی است که به طور مستقیم با خرید آهن‌آلات در ارتباط هستند. به دلیل استراتژیک بودن این کالا، پیش‌بینی‌ قیمت آهن‌آلات عموما با پارامترهای زیادی دخیل است؛ از طرفی به علت تنوع کالاهای فولادی و شرایط متفاوت عرضه و تقاضا برای هر محصول، روش صحیح‌تر پیش‌بینی قیمت‌ها این است که هر محصولی به طور مجزا بررسی و تحلیل گردد.

با این‌حال عوامل تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی و غیر فولادی تفاوت‌های بسیاری دارند و بهتر است تحلیل بازار برای هرکدام به صورت جداگانه انجام شود.

در مورد محصولات فولادی، با بررسی قیمت میلگرد، پروفیل، ورق و تیرآهن بخش عمده‌ای از این عوامل مورد بررسی قرار می‌گیرند و در مورد محصولات غیر فولادی نیز شناخت بازار آلومینیوم و مس که بیش‌ترین مصرف را در بین فلزات غیرفولادی دارند، تحلیل مناسبی از آینده بازار دیگر محصولات به دست خواهد آمد. در این مطلب قصد داریم به بررسی عوامل تاثیرگذار بر بازار آهن‌آلات، بپردازیم. سپس با توجه به مطالب گفته شده به سراغ پیش‌بینی قیمت‌ها رفته و با پیش‌بینی قیمت میلگرد در سال ۹۹شروع می‌کنیم.

تکنیک‌های پیش‌بینی قیمت آهن‌آلات

لازم به ذکر است که ارائه یک پیش‌بینی قیمت مناسب، وابسته به استفاده همزمان از دو روش تحلیلی می‌باشد. این دو روش، تکنیکال و ‌بنیادی نام دارند. به بیانی ساده در تحلیل بنیادی، تحلیل‌گر بر اساس اخبار و عوامل تاثیرگذار بر قیمت‌ها، روند بازار را در بلندمدت پیش‌بینی می‌کند و در تحلیل تکنیکال یا فنی، تحلیل‌گر بر مبنای الگوهای قیمتی روند بازار را علاوه بر کوتاه‌مدت، در میان‌مدت و بلند‌مدت نیز پیش‌بینی می‌نماید.

بنابراین به نظر می‌رسد که استفاده از ابزار تکنیکال، از جذابیت نسبتا بیشتری برخوردار باشد؛ اما با توجه به اینکه در تحلیل تکنیکال، تاثیرات فضای خبری نقش کمتری بر روی پیش بینی‌ها دارند و از طرفی در بسیاری از اوقات، قیمت‌گذاری در ایران به صورت دستوری و کنترل شده صورت می‌گیرد، بسیاری از تحلیلگران بازار نسبت به کاربردی بودن این نوع تحلیل در ایران دچار تردید هستند. اما توصیه ما به کسانی که به دنبال پیش‌بینی‌های قیمت هستند، این است که می‌توانند درصد اعتماد به اعداد به‌دست آمده به روش تکنیکال را کمتر در نظر بگیرند، اما به طورکامل استفاده از آن را کنار نگذارند؛ همچنین بعد از هر اتفاق سیاسی و اقتصادی پیش‌بینی‌های قبلی خود را به‌روزرسانی کنند.

پیش از اینکه به تحلیل بازار آهن‌آلات بپردازیم، بهتر است ابتدا روشن کنیم که منظور از تحلیل فاندامنتال چیست؟ منظور از این نوع تحلیل دقیقا روانشناسی بازار بعد از هر گونه اخبار، اتفاقات سیاسی و اقتصادی است. در این بین برخی اخبار اثرگذاری مثبت و برخی منفی دارند، از طرفی شدت اثرگذاری هریک با دیگری متفاوت است. نام دیگر این تحلیل، تحلیل بنیادی می‌باشد و یک تحلیلگر بنیادی براساس واکنش‌های مشابه بازار به یک‌سری اتفاقات، توانایی پیش‌بینی تقریبی روند بازار را دارد.

پارامترهای مشترک تاثیرگذار بر بازارآهن‌آلات از دید بنیادی یا فاندامنتال

چندین پارامتر وجود دارد که بر روی قیمت تمامی آهن‌آلات در سال جدید موثر می‌باشند، به عبارتی این پارامترها وابستگی چندانی به نوع مقطع فولادی در تقسیم‌بندی‌های رایج ندارند. از جمله این فاکتورها، می‌توان به بحث بودجه تخصیص‌یافته به بخش عمرانی در لایحه بودجه ۹۹، روند دلار آزاد و دلار نیمایی در سال ۹۹، تورم، عوارض وضع‌شده بر روی مواد اولیه تولید محصولات فولادی و در نهایت روند کلی قابل پیش‌بینی برای قیمت‌های جهانی اشاره کرد.

بودجه عمرانی در لایحه بودجه ۹۹

علی‌رغم تمایل دولت‌ها بر اجرای هرچه بیشتر طرح‌های عمرانی و زیرساختی کشور، همواره یکی از مشکلاتی که پروژه‌های عمرانی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، محدودیت‌های مالی است. نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که در طی یک سال برای طرح‌های عمرانی مبلغی برآورد می‌شود و در لایحه بودجه سهمی به آن اختصاص داده می‌شود، اما تمام مبلغ برآورد‌شده از بودجه‌ی همان سال تامین نمی‌گردد. چرا که برخی از این پروژه‌ها به دلایل مختلفی از قبیل کمبود مالی و یا مشکلات آب و هوایی به اتمام نمی‌رسند؛ همان‌طور که از سال‌های قبل هم هنوز پروژه‌های نیمه‌تمام زیادی وجود دارند، که باید تمام شوند. بنابراین با توجه به نکته‌ای که گفته شد برخی پروژه‌ها زمان‌بر هستند و تامین مالی آن‌ها از محل بودجه در طی چندین سال متوالی می‌باشد.

اما کل بودجه عمرانی سال ۹۹ که در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته مبلغ ۷۰ هزار میلیارد تومان است که در بین استان‌های مختلف، استان‌های مازندران و کرمانشاه بیشترین پروژه و قم و اردبیل کمترین تعداد پروژه را به خود اختصاص داده‌اند. درحالی‌که در یک مقایسه کلی بودجه عمرانی در سال ۹۸ مبلغ ۶۵ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۷ مبلغ ۵۴ هزار میلیارد تومان بوده است.

در حالی‌که اعداد و ارقام نشان می‌دهند که بودجه عمرانی سال آینده نسبت به سال‌های قبلی انبساطی بسته شده و دارای رشد بوده اما با لحاظ کردن تورم ۴۱ درصدی می‌توان به این نتیجه رسید که برعکس تصور اولیه، این بودجه به صورت انقباضی بسته شده است. در یک جمع‌بندی منطقی می‌توان گفت که میزان تقاضای قابل پیش‌بینی در حوزه ساخت و ساز در سال ۹۹ نسبت به سال‌های قبل خود روند کاهشی دارد.

عوارض وضع شده بر روی مواد اولیه

یکی از مشکلات جدی که فولادسازان در سال ۹۸ و به خصوص در نیمه دوم سال با آن روبرو بودند، کمبود مواد اولیه است. مواد اولیه از آهن اسفنجی، گندله و کنسانتره آهن گرفته تا انواع شمش در ایران تولید و فرآوری می‌شود و تقریبا می‌توان گفت که پس از تحریم‌ها، به دلیل کمتربودن قیمت مواد اولیه ایران نسبت به سایر رقبا، بازار صادراتی ایران از استقبال خوبی برخوردار بوده است و این موضوع سبب شده که برای معدن‌کاران داخلی نیز، قیمت‌های صادراتی جذاب‌تر از قیمت‌های داخلی باشد و در نتیجه بازار داخلی ما در تامین مواد اولیه به مشکل بخورد. یکی از شاهدان عدم تامین مواد اولیه فولادسازان در داخل کشور، رشد ۷۵ درصدی صادرات آهن اسفنجی در هشت ماهه سال ۸۸ نسبت به مدت مشابه در سال قبل است.

در یک نگاه کلی و بر طبق آخرین آمار در مورد عوارض موجود بر روی انواع مواد معدنی موارد زیر را داریم:

  1. کنسانتره مس (۲۶۰۳): کاهش از ۱۰ درصد به ۵ درصد
  2. سنگ کروم (۲۶۱۰): کاهش از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد
  3. کنسانتره سرب (۲۶۰۷): کاهش از ۲۰ درصد به ۱۲ درصد
  4. کنسانتره روی (۲۶۰۸): کاهش از ۲۵ درصد به ۱۲ درصد
  5. آهن اسفنجی (۷۲۰۳): افزایش از صفر به ۱۰ درصد

در این بین وضع عوارض صادراتی بر روی آهن اسفنجی سیگنال حمایت از تولیدکننده‌های شمش داخلی را مخابره می‌کند و کاهش عوارض بر روی دیگر مواد معدنی حمایت از صادرات معدنی‌ها. در این خصوص همچنان شایعاتی مبنی بر افزایش بیشتر عوارض تا ۲۵ درصد به گوش می‌رسد و این احتمال وجود دارد که در ابتدای سال جاری عوارض بر روی آهن اسفنجی افزایش یابد. دلیل آن هم چیزی جز حمایت از بازار داخلی فولاد نیست. بنابراین باتوجه به این موضوع می‌توان گفت که در بین فاکتورهای موثر بر قیمت آهن آلات، فاکتورِ عوارض مواد اولیه در جهت کاهش قیمت آهن‌آلات خواهد بود چرا که به تامین بیشتر شمش در ایران کمک می‌کند.

روند دلار آزاد و نیمایی

سوال بسیاری از مردم چه در بازار آهن و چه خارج از آهن اطلاع در مورد وضعیت بازار دلار در سال ۹۹ می‌باشد. علت علاقه خاص فعالان بازار آهن به رصدکردن بازار دلار، اثر مستقیمی است که این کالای اقتصادی بر روی قیمت آهن‌آلات می‌گذارد.

قیمت دلار در ایران تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی قرار می‌گیرد و همین باعث شده است یکی از پرریسک‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری در ایران شناخته شود. بنابراین به همان نسبت امکان پیش‌بینی قیمت در این بازار کاری مشکل و خطاپذیر می‌باشد. با این حال، همچنان می‌توان با استفاده از ابزارهای تکنیکال و تحلیل‌های فاندامنتال، روند قیمت در بازار دلار را پیش‌بینی نمود. اما باید توجه کنید که دقت این پیش‌بینی‌ها در کوتاه‌مدت با درصد بالایی قابل اتکاست، اما در بلندمدت همراه با ریسک بالایی خواهد بود.

قیمت‌ها در بازار آهن نه تنها تحت تاثیر نرخ دلار آزاد است بلکه از فاصله بین دلار نیمایی و دلار آزاد نیز تاثیر می‌پذیرد. نحوه اثرگذاری این فاصله بر روی قیمت‌ها به این صورت است که در صورتی که فاصله بین این دو نرخ کم باشد، صادرات به صرفه می‌شود و صادرکنندگان با کمترین ضرر ممکن، محصولات خود را می‌فروشند. اما زمانی که فاصله این دو نرخ زیاد باشد، به دلیل ضرری که صادرکننده در تبدیل دو نوع دلار به یکدیگر می‌بیند، بازار داخلی ایران ملتهب می‌گردد.

تورم

تورم پارامتر موثر دیگری است که چه به لحاظ روانی و چه به لحاظ غیر روانی بر روند قیمت‌ها موثر است. به عبارتی شاخص بهای هرکالا به صورت مستقیم تحت تاثیر تورم قرار دارد. نرخ تورم منتهی به هر ماه از محاسبه درصد تغییر متوسط شاخص CPI در دوازده ماه منتهی به ماه مورد نظر نسبت به دوره مشابه قبل به دست می‌آید. بدیهی است چنانچه ماه مورد نظر اسفندماه باشد، به آن نرخ تورم سال مورد نظر می‌گویند. آخرین داده بانک مرکزی از تورم، مربوط به آبان‌ماه می‌باشد. سیر تورم در سال ۹۸ صعودی بوده و از ۲/۹ درصد در فروردین ماه به ۴/۱۸درصد در آبان ماه رسیده است. با توجه گرانی بنزین و دلار در ماه‌های پس از آبان پیش‌بینی تورم ۴۰ درصدی در سال ۹۹ وجود دارد.

 

تحلیل و پیش‌ بینی قیمت میلگرد در سال ۹۹

میلگرد کالایی پرمصرف در صنعت ساختمان‌سازی است. بنابراین یکی از فاکتورهای مهم تاثیرگذار بر تقاضای میلگرد، شرایط آب و هوایی و میزان ساخت و سازهای فصلی می‌باشد. دو بازه زمانی در طول سال بیشترین تقاضا را برای میلگرد می‌طلبند.

  1. فصل بهار و تابستان
  2. دو الی سه ماهه آخر هر سال

بنابراین به صورت تجربی تقاضای فصلی در این دو زمان بیشتر خواهد شد و به طبع آن قیمت‌ها صعودی خواهند بود. اما باتوجه به غیر قابل پیش‌بینی بودن برخی از حوادث تنها می‌توان برخی از پارامترهای بنیادی مثل تورم و نرخ دلار را در پیش‌بینی بلندمدت میلگرد در نظر گرفت. زیرا در این بین حوادثی وجود دارند که به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتند، مثل تحریم‌های جدید و یا سوانح طبیعی نظیر سیل یا زلزله. پس با در نظر گرفتن عوامل بنیادی به سراغ تحلیل تکنیکال قیمت میلگرد می‌رویم.

قبل از اینکه به تحلیل‌ها بپردازیم، لازم به ذکر است که مجموعه آهن آنلاین همواره در تلاش بوده تا به‌روزترین قیمت‌ها را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد. اگر شما نیز مایلید تا از جدیدترین قیمت‌ها باخبر شوید، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت میلگرد

در تحلیل تکنیکال قیمت میلگرد، برند نیشابور و سایز ۲۰ را انتخاب کردیم. بر طبق نمودار زیر می‌توان در میان‌مدت و بلند‌مدت روند قیمت‌ها در بازار را پیش‌بینی نمود. محور افقی زمان و محور عمودی قیمت‌ها بر حسب ریال می‌باشند. نمودار نشان می‌دهد که در مقطع زمانی ورود به سال ۹۷ صعود پرقدرتی رخ داده است که علت اصلی آن، آغاز دور اول تحریم‌های آمریکا و هیجانی شدن بازار دلار بود که مستقیما بر روی قیمت میلگرد اثر گذاشت. پس از این صعود قدرتمند الگوی مثلثی- افزایشی شکل گرفته که در این الگو ضمن القای ادامه روند صعودی به بازار، شاهد اصلاح قیمتی نیز بوده‌ایم. اما آن‌چه به طور قطع می‌توان در میان‌مدت و بلندمدت پیش‌بینی کرد، تمایلات صعودی است. برای بازه میان‌مدت پیش‌بینی می‌شود اولین هدفِ صعود، سقف الگوی مثلثی، یعنی ارقام ۵۲۸۰ و سپس ۵۳۰۰ تومان می‌باشد.

با رسیدن به سقف الگو، امکان شکستن سقف هم وجود دارد اما به محض رسیدن به سقف، مجددا بایستی نمودارها بررسی شوند. پس از آن با رسیدن به سقف الگو، احتمال ادامه صعود و شکستن رو به بالا بیش از هر احتمال دیگری است و در اولین هدف، احتمال رسیدن به رقم ۵۹۶۰۰ وجود دارد. زمان رسیدن به این هدف در بازه بلندمدت قرار دارد. بنابراین در یک جمع‌بندی می‌توان گفت که در ماه آخر سال احتمال صعود تا اهداف گفته شده مطرح است و در ادامه، در سال ۹۹ در اولین هدفِ صعود، رقم ۵۹۶۰ تومان دیده می‌شود.

بازدیدها: 1794


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com