کشف ناعادلانه قیمت محصولات فولادی در بورس کالا

جدال تولیدکنندگان صنایع پایین‌ دستی فولاد با انحصار

در حالی نمایندگان بخش خصوصی به عنوان فعالان زنجیره فولاد با مشکلات اصلی صنایع پایین‌دستی از جمله تامین مواد اولیه از صنایع بالادستی در نبردند که با توجه به وجود انحصار عرضه در برخی صنایع، فروش از طریق بورس کالا را دارای اشکال می دانند و برای تداوم صحیح این مسیر خواستار رفع آن هستند.

محصولات فولادی

اقتصاد۲۴- چالش‌ها و موانع پیش روی تولیدکنندگان صنایع پایین‌ دستی فولاد از جمله قیمت محصولات فولادیی و نیز موضوع اخذ مابه ‌التفاوت از خریداران فولادی موضوعی است که فعالان خصوصی در این بخش را با مشکلات بزرگی مواجه کرده است .

تامین مواد اولیه مهمترین مطالبه تولید کنندگان است چراکه برای ادامه فعالیت زنجیره تولید، نادیده گرفتن نیاز به مواد اولیه آن هم در شرایط خاص اقتصاد کنونی می تواند تبعات سنگینی بر جای بگذارد.

فکری به حال تولیدکنندگان زنجیره فولاد شود

ورق فولادی از جمله محصولاتی است که به عنوان ابزار اصلی تولیدات صنایع پایین دستی مورد اهمیت است.

امیرحسین کاوه، دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی با تاکید بر اینکه باید برای عرضه مناسب مواد اولیه به تولید کننده تدبیری اتخاذ شود در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد۲۴ گفت:

کارخانه های کوچک و متوسط بخش خصوصی در حال حاضر با ظرفیت تولیدی ۱۸.۵ میلیون تن در حال فعالیت و مصرف‌کننده ورق‌های گرم فولادی تولید شده، مجتمع فولاد مبارکه هستند اما همواره در تامین مواد اولیه جهت تولید خود با مشکلات گوناگون مواجه ‌می‌شوند.

همین موضوع نگرانی را برای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی بیشتر کرده است چرا که در نبود مواد اولیه امکان تولید وجود ندارد.

کاوه با تاکید بر لزوم تامین ورق فولادی کارخانجات لوله و پروفیل فولادی، از کمبود شدید مواد اولیه که ورق‌ های فولادی ابراز گلایه داشت و گفت:

در حالی که برای ادامه فعالیت های تولیدی نیاز به مواد اولیه است چرا این مواد اولیه در داخل کشور باسهمیه بندی و جیره‌بندی آن هم با صرف زمان و میزان محدود به دست تولید کننده می رسد .

دست اندازهایی که در مسیر تولید کنندگان قرا رمی گیردقطعأ آسیب های جبران ناپذیری را برای زنجیره تولید فولاد به وجود خواهد آورد .

کاوه با تاکید بر اینکه فروش مستقیم ورق فولادی توسط دفاتر فروش فولاد مبارکه سبب دسترسی آسان‌تر کارخانجات به مواد اولیه ‌می‌شود،گفت :

امروز عرضه این محصول در بورس کالا مشکلاتی را برای تولید کنندگان صنایع پایین دستی به وجود آورده است چراکه قوانین فعلی بورس کالا برای تامین مواد اولیه کارخانجات سختگیرانه است

واین پروسه جاماندن از خرید و صرف زمان ۲هفته ای برای انتظار نوبت مجدد جهت خرید باعث کمرنگ شدن تعهدات به مشتریان می شود.

کشف ناعادلانه قیمت محصولات فولادی در بورس کالا

این فعال بخش خصوصی همچنین با انتقاد از عرضه کالاهای اساسی در بورس کالا می گوید : یکی دیگر از مشکلاتی که در بورس کالا شاهد هستیم کشف قیمت محصولات فولادی است که به دلیل وجود انحصار اقدام به انجام چنین کاری، بازار عادلانه ای را نخواهد داشت.

کاوه با پیشنهاد اینکه ورق‌های فولادی به طور مستقیم در بورس کالا به کارخانجات لوله و پروفیل فولادی ایران فروخته شود گفت: اکنون واردات ورق فولادی به عنوان مواد اولیه کارخانه ها از سالی چند میلیون تن به صفر رسیده و این موضوع کار را برای تولید کنندگان بسیار سخت و بحرانی کرده است.

محاسبه ناعادلانه صادرات و واردات زنجیره فولاد

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی با تاکید بر اینکه سهم صادرات این بخش به کشورهای همسایه حائز اهمیت است اما شرایط برای صادرات بسیار سخت تر شده، گفت:

عراق و افغانستان بازارهای اصلی با سهم ۸۷ درصد از کل صادرات مقاطع پروفیلی ایران و همچنین عراق، ترکمنستان و افغانستان با سهم ۷۱ درصد، صادرات لوله های فولادی ایران هستند.

از این رو حفظ این بازارها با توجه به ارزآوری و سهم بزرگ صادراتی باید در اولویت برنامه های دولت قرار بگیرد.

به گفته کاوه، عراق با ۱۰۷ میلیون دلار و افغانستان با ۷۰ میلیون دلار واردات از ایران صدرنشین مقاصد صادراتی ایران هستند و جمع بندی سال ۹۷ نشان می دهد ارزش صادرات مقاطع پروفیلی ایران به ۲۰۵ میلیون دلار رسید که این رقم باز هم جای افزایش خواهد داشت.

اما در کنار این صادرات، نیمه دوم سال گذشته واردات ورق فولاد گرم به یک بیستم مدت مشابه در سال ۱۳۹۶ افت داشت به طوری که واردات ورق فولادگرم به ۱۸۹ هزار تن تنزل یافت….

منبع : اقتصاد 24

بازدیدها: 9


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com