ایران به سومین کشور ذخایر نفتی تبدیل می‌شود

با کشف میدان جدید نفتی :

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه “بی.اف. ام بیزینس” ، “بنائودا عبدالداعم” تصریح کرد: میدان کشف شده در ایران آنگونه که ارزیابی شده است، حدود ۵۳ میلیارد بشکه نفت دارد که از نظر اقتصادی می‌تواند برای مردم ایران نوید بخش باشد.

این میدان در جنوب غربی ایران قرار دارد و ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومترمربع وسعت و بیش از ۸۰ متر ضخامت دارد که از نظر وسعت می‌توان گفت که دومین میدان نفتی بزرگ ایران به شمار می‌رود.

در واقع با کشف این میدان نفتی، ایران، کانادا را از نظر میزان ذخایر نفتی پشت سر گذاشته و پس از ونزوئلا و عربستان، این کشور را در ردیف سوم قرار می‌دهد.

این کارشناس اقتصادی در ادامه افزود: ضریب استخراج این میدان بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است که میزان بسیار قابل توجهی است و برداشت از این میدان دست کم ۲ تا سه سال زمان می‌برد.

این گزارش می‌افزاید، آنچه که ایران را با مشکلات جدی برای بهره برداری از این میدان نفتی مواجه می‌کند، تحریم‌های آمریکا است که این روزها تهران با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

به همین علت است که دولت ایران مبنای ضریب استخراج از این میدان نفتی را بسیار کمتر از ۲۰ تا ۳۰ درصد گذاشته است.

خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای

این کارشناس اقتصادی شبکه تلویزیونی “بی.اف. ام بیزینس” در ادامه خاطر نشان کرد: گرچه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در روز اعلام این خبر به مهارت مهندسان و کارگران بخش نفت کشور خود در برابر تحریم‌های شدید آمریکا اشاره کرد اما واقعا به سختی می‌توان ارزیابی دقیقی درباره توان شرکت ملی نفت ایران برای بهره برداری از ذخایر نفت و گاز ارائه کرد چرا که هزینه استخراج از میادین فعلی روز به روز گرانتر می‌شود.

مجری شبکه بی. اف. ام بیزینس در پایان گفت: پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، ایران درگیر یک جنگ اقتصادی تمام عیار با آمریکا است. حتی در زمان اجرای برنامه نفت در برابر غذا در زمان حکومت صدام حسین که به کشور دیگری تجاوز کرده بود، عراق امکان صدور نفت داشت.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا سال گذشته در حالی امریکا را از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهان با ایران خارج کرد که ایران به تعهداتش در قبال برجام پایبند بود. ترامپ در حالی سیاست فشار حداکثری را علیه ایران اعمال کرد که ایران باز اعلام کرد نسبت به اجرای مفاد برجام متعهد است اما واشنگتن همچنان بر عدم پایبندی به توافق هسته‌ای تاکید کرد. سرانجام پس از آنکه ترامپ معافیت‌های خرید نفت از ایران را برای کشورها لغو کرد، صبر ایران نیز به پایان رسید.

منبع : __________

بازدیدها: 25


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com