قیمت آهن ، قیمت روز آهن آلات

قیمت آهن | آهن | جهان آهن | قیمت روز آهن آلات

قیمت آهن بعنوان یکی از کالاهای بورسی تحت تاثیر قیمت اجزاء تشکیل دهنده آهن تعیین می شود.

به همین دلیل باید از قیمت روز آهن آلات در بازار برای خرید آگاهی داشت. ولی از آنجا که قیمت مواد اولیه وابسته به قیمت دلار هست می توان گفت که قیمت دلار بر قیمت آهن در بازار عرضه و تقاضا وابسته است. قیمت روز آهن آلات به صورت لحظه ای محاسبه و خرید و فروش می شود.

افرادی که بدون اطلاع از قیمت روز آهن و شرایط تغییراتی قیمت روز آهن وارد این بازار می شوند ، ریسک و ضرر زیادی را متحمل می شوند. از آنجا که به گفته متخصصان در این زمینه ، قیمت آهن صرفاً افزایش پیدا کرده است و گرنه از لحاظ سود ، به دلیل رکود بازار میزان سود حاصل از خرید و فروش آن کاهش یافته است. به عبارت دیگر یک تریلی آهن سودش همان مقدار گذشته است در حالی که سه‌ برابر باید پول پرداخت کرد.

زیرا هر چقدر که آهن گرانتر شود، مشتری بیشتر چانه می‌زند که ارزان‌تر بخرد. لذا قیمت کارخانه یا بورس را نمی‌توان پایین آورد، آهن‌فروش از سود خود کم می‌کند تا بفروشد.

نمودار قیمت آهن برای این چند ماه اخیر نشان می دهد که  آهن در ماه های اخیر سیر صعودی  داشته است.

قیمت آهن دست دوم

در ماه های اخیر استقبال از آهن آلات دست دوم بالا رفته است. علت استقبال از آن افزایش قیمت آهن نو می باشد. بعضی از افراد عقیده دارند که آهن دست دوم از لحاظ کیفیت با آهن نو تفاوت چندانی ندارد.

پس با هزینه ای کمتر و با کیفیتی مشابه می توانند آهن مورد نیاز خود را تامین کنند. تنها نکته قابل توجه این است که آهن نو در ابعاد مشخص تولید می شود ولی آهن آلات دست دوم ابعاد مشخصی ندارند.

رئیس اتحادیه صنف آهن آلات مشهد درباره علت افزایش قیمت آهن آلات این گونه بیان کردند که در این چند ماه اخیر به دلیل افزایش ناچیز قیمت آهن در مشهد، افرادی که در حال ساختمان سازی بودند برای جلوگیری از خرید گران تر آهن نسبت به خرید آهن اقدام کردند. این خرید افراد باعث شد که تقاضا بیش از عرضه در بازار آهن شود و در نتیجه باعث کمبود و گرانی آهن شد.

قیمت آهن قراضه

آهن قراضه به مصالح و ضایعات فولادی و چدنی کهنه و معیوب یا ضایعات حاصل از خط تولید فولاد سازی و نورد گفته می‌شود.

از این قراضه ها به عنوان یکی از منابع اصلی در کوره قوس الکتریکی به کار می‌رود.

ضایعات آهنی مانند قراضه های حاصل از مصالح ساختمانی، تجهیزات صنعتی، لوازم خانگی که ظاهراً به درد نخور هستند؛ ولی به میزان بیشتری نسبت به ضایعات خط تولید در دسترس هستند باید عمل جداسازی روی آن‌ها انجام شود و برای استفاده در کوره آماده سازی شوند.

با وجود اینکه هزینه آهن قراضه از ضایعات خانگی و صنعتی ارزان‌تر از ضایعات خط تولید هست ولی هزینه آماده سازی آن نیز باید در نظر گرفته شود.

پس می‌توان گفت یکی از عوامل موثر بر قیمت آهن ، قیمت آهن قراضه می‌باشد. فولاد سازان قبل از خرید ضایعات بر فروش محصولات نهایی شان تمرکز می‌کنند.

چون قیمت ضایعات و خرید آن به عنوان یکی از مواد اولیه تولید محصولات فولادی بر قیمت محصول نهایی تاثیر دارد.

قیمت آهن | قیمت روز آهن

قیمت گذاری سنگ آهن

از لحاظ لغوی قیمت گذاری عبارت است از فرایند تعیین قیمت برای خرید و فروش کالا یا خدمات.

محصولات سنگ آهنی در بازارهای جهانی بر حسب عرضه و تقاضا تعیین قیمت می شوند .

که این یک قیمت گذاری ایده آل هست. در کشور ایران هم اگر قرار باشد این قیمت گذاری اعمال شود باید کارخانه های فولاد هم قیمت مواد معدنی را قیمت درب کارخانه در نظر بگیرند تا قیمت گذاری آنها مانند بازارهای جهانی شود.

طی گذشت 7 ماه از سال 97  در ایران، 21.24 میلیون تن گندله سنگ آهن تولید شد که نسبت به سال گذشته 36 درصد افزایش پیدا کرده است. آهن اسفنجی 13.68 میلیون تن و 26.89 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن تولید شد که هر کدام به نوبه خود نسبت به سال  افزایش چشم گیر داشته اند، این امر باعث افزایش قیمت آهن شده است.

ورق آهن

به رول های آهن ورق گفته می شود. این ورق ها به دو صورت گرم و سرد عرضه می شوند.

ورق های گرم ، ورق سیاه و ورق های سرد، ورق روغنی نامگذاری شده اند. علت این نامگذاری از لحاظ وضعیت ظاهری آنها است. ورق های سرد یا گروه روغنی کیفیت بالاتری نسبت به ورق های گرم دارند.

از دیگر انواع ورق ‌ها می‌توان به ورق گالوانیزه، ورق رنگی، ورق آجدار و غیره اشاره کرد. ورق های گالوانیزه به رنگ های مختلف در بازار عرضه می شوند. مثلاً  ورق گالوانیزه رنگی نارنجی ، ورق گالوانیزه رنگی پرتقالی ، ورق گالوانیزه رنگی سفید ، ورق گالوانیزه رنگی صورتی ، ورق گالوانیزه رنگی بنفش، ورق گالوانیزه رنگی قرمز، ورق گالوانیزه رنگی آبی ، ورق گالوانیزه رنگ سفال.

نوسانات قیمت آهن در بازارهای خارجی

بر اساس گزارشات (WSA) ميزان كل توليد آهن در كارخانه هاي ٦٦ كشور جهان ، طی ١٢ ماه اولیه ،  به ميزان ١٦٧٥ ميليون تن ثبت شد كه در مقايسه با دوره ی مشابه در سال ٢٠١۶ به ميزان ١٥٨٧ ميليون تن در حدود ٥/٥٪‏ درصد افزايش يافته است.

بنابر این گزارش ميزان افزایش توليد و همچنین قیمت روز آهن مهم ترين كشورهاي توليد كننده آهن در جهان در سال ٢٠١٧ مشاهده شده است، و به طور کلی با افزايش ٥/٥ درصدي همراه بوده است.

بر اساس گزارشات WSA قیمت روز آهن در چین در حدود 1/8% ، نمودار قیمت آهن در کشور ژاپن دومین تولید کننده آهن در حدود 2% افزایش یافته است. کشور هند که سومین تولید کننده آهن در جهان است ، قیمت روز آهن خود را تا 2% افزایش داده است.

‏در جنوب اروپا قیمت های ورق فولادی وارداتی و محصولات فولادی افزایش قیمت پیدا کرده است.

قیمت آهن را از جهان آهن بیابید.

رشد صادرات صنایع معدنی

جداول آماری از وزارت صنعت، معدن نشان می دهد که از آغاز امسال تا اواخر مرداد ماه سال 97 9 میلیون و 328 هزار تن فولاد خام تولید و به نسبت پارسال 10.8 درصد افزایش یافته است.

بر اساس آمارها میزان تولید مس 63.3 درصد ، آلومینیوم 7.3 درصد و آلومینا 9دهم درصد افزایش داشته است.

آرشیو قیمت آهن

آرشیو قیمت آهن از مهر ماه سال 1396 به بعد نشان می دهد که در مهر ماه حدوداً 323000 تن آهن آلات در بازار بورس آهن عرضه شده است و میزان تقاضا حدود 577000 تن بوده است و در نهایت 462 هزار تن محصول داد و ستد شد. در سال 1397 در روزهای ابتدایی سال ، میلگرد آجدار با کاهش تقاضا روبرو شد که با توحه به تعطیلات دو هفته ای این امری کاملاً بدیهی به نظر می رسید.

مشکل دیگر بازار، کمبود میزان اب در صنعت بوده است. قیمت قوطی آهن و پروفیل به صورت کیلویی محاسبه می شود و با ضخامت های 2 تا 10 میلی وجود دارد.

صادرات آهن

فرایند تعیین قیمت محصولات آهن آلات برای صادرات  در مراکز پخش آهن بر اساس مشخصات فنی محصول مورد نیاز و محل تحویل مشخص می شود. آهن به کشورهایی مانند عمان، قطر، افغانستان، عراق ، کویت، آذربایجان و …. ارسال می شود.

باید گفت که بخاطر طرح پیمان سپاری ارز، صادر کنندگان بسیاری از صادر کردن کالاهای صادراتی به کشورهای همسایه خودداری می کنند.

منظور از طرح پیمان سپاری ارز این است که صادر کننده  موظف به عقد تعهدنامه مبنی بر بازگرداندن ارز حاصل از صادرات و فروش آن به یکی از بانک های مجاز کشور بر اساس نرخ تعیین شده از سوی بانک مرکزی قبل از انجام صادرات است.

بازدیدها: 2352


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com